Spróbujmy zrobić ranking najczęściej używanych i kluczowych w biznesowych rozmowach słów. Ja do czołówki, zaraz po takich niekwestionowanych liderach, jak „oszczędności”, „elastyczność” i „na wczoraj” dodałabym „DOPASOWANY”. W rozmowach z klientami, dostawcami, partnerami biznesowymi … każde rozwiązanie musi być DOPASOWANE do naszych potrzeb, dostępnych zasobów i oczekiwanych rezultatów. W przeciwnym razie menedżerowie i organizacje nie pochylą się nad proponowanym rozwiązaniem.

Coaching taki właśnie jest – DOPASOWANY. Nie jest dla wszystkich. Nie wszystkim jest potrzebny, nie wszyscy mają na niego czas, nie wszyscy oczekują właśnie takich rezultatów, jakie może przynieść coaching. Coaching to proces, PROCES KLIENTA. A zatem z zasady jest w 100% dopasowany do sytuacji i oczekiwań klienta. Dobrze prowadzony coaching, to stu-procentowe dopasowanie.

Idealnie takie podejście podsumował ostatnio mój nowy klient. Pierwsza sesja, rozmawiamy o celu klienta. Klient przyszedł z „problemem”, który nazwał jednym zdaniem. Sesja dobiega końca, proszę klienta o informację zwrotną, jak mu służyła ta sesja, a tu cisza … Pierwsza moja myśl … „Jest niezadowolony. Doświadczony, konkretny menedżer, a ja zapraszam do rozmowy o tym co ważne, o relacjach, o ograniczeniach …” Po chwili klient popatrzył na moje notatki i mówi … „to niesamowite, przyszedłem do ciebie z problemem, który umiałem nazwać trzema słowami, a wyszły z tego trzy strony detalicznego nazwania naturalnej drogi, która jest przede mną na kilku konkretnych obszarach”. Co ważne, wszystko co ja miałam zanotowane na kartce, co tak zaskoczyło mojego klienta, to były wyłącznie jego cytaty, jego własne słowa. Moja była tylko pusta kartka i długopis, który zwinnie się po niej poruszał.

A więc po co nam ten cały coaching? Po to, aby inwestować swój czas i zasoby w to, co w 100% DOPASOWANE do naszych potrzeb. Co przynosi perspektywę i odkrywanie w nas i naszej głowie (i trochę sercu:-) czegoś co my-coachowie nazywamy potencjałem. Ty nazwij to jak chcesz, i jak Ci pasuje, a potem odkrywaj !!!